Witajcie Kochani 😀 ! Kolejny, magiczny, grudniowy dzień.

Dziś może trochę nietypowo, bo nie będzie projektów DIY, propozycji kulinarnych czy iście świątecznych porad i dekoracji.

Musimy cofnąć się w czasie….mniej więcej do roku 1262, do Bożygniewu, obok Środy Śląskiej. Tutaj stanął pierwszy kościół, którego patronką została- ŚWIĘTA BARBARA… To Jej właśnie chcę poświęcić trochę uwagi.

Wszyscy, chyba już od przedszkola, wiemy, że 4 grudnia obchodzimy „Barbórkę”, czyli Święto Górników (tak, wiem, że napisałam wielką literą, ale chodzi o nazwę święta 😀 ). Każdy ma w rodzinie- babcię, mamę, ciocię, siostrę Basię, więc tym bardziej moglibyśmy dowiedzieć się o „niej” trochę więcej. Tym bardziej, że wspomnienie tej świętej (tak, wchodzę na „niebezpieczny”- religijny grunt, ale nie dajmy się zwariować- chodzi o nasze, polskie tradycje, które są mi baaardzo bliskie) przypada w czasie świątecznych przygotowań.

Legend hagiograficzne mówią, że św. Barbara była piękną córką bogatego poganina Dioskura z Nikomedii (lub Heliopolis) w Bitynii. Ojciec wysłał ją do Nikomedii na nauki, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z chrześcijaństwem. Dziewczyna przyjęła nową wiarę i złożyła śluby czystości. Nie trzeba było długo czekać- takie zachowanie Barbary rozwścieczyło jej ojca, który postanowił jak najszybciej wydać ją za mąż… Nic nie pomogło- więzienie w wieży, głodzenie, straszenie, chłosta, a nawet- będzie brutalnie- obcięcie piersi i przejście Barbary w takim stanie przez miasto… (no MASAKRA!!!). Ponoć sam anioł zszedł z nieba, okrył dziewczynę białą szatą, by „ukryć jej hańbę”…  Podły ojciec postanowił zabić córkę- poprzez ścięcie… Tu znów pojawia się „cud”, bo gdy tylko opuścił zbrodniczy miecz został za to ukarany nagłą śmiercią- trafił go piorun (ten motyw…). Wydarzenia te miały miejsce w 306 r.

Ciekawe informacje znalazłam tutaj: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-04b.php3  a także: http://niedziela.pl/artykul/35143/nd/O-kulcie-sw-Barbary .

Skąd zatem Święta Barbara stała się „patronką górników”? Właśnie z racji tego, że kult tej Świętej ma swoje początki na Śląsku. Jeśli jakiś Ślązak lub górnik to czyta i nie zgadza się, albo zna inny powód, to proszę o sprostowanie 😀 . Niestety nie mam śląskich korzeni, ani rodziny, która mogłaby zweryfikować te informacje, które przecież czerpię z „internetów”.

„Barbórka” od dawien dawna była na Śląsku hucznie obchodzona. Obok iście religijnego wydźwięku zyskała także ten „świecki”- to właśnie 4 grudnia zasłużeni górnicy otrzymują nagrody, zaś ci, którzy dopiero są na początku „kariery górniczej” muszą tego dnia odbyć swoisty „chrzest”- młodzi adepci muszą przeskoczyć nad rozciągniętą skórą lisa, którą trzymają weterani górnictwa. Odbywają się również biesiady, na których nie brakuje śląskich przysmaków i piwa. http://www.kopalniapracy.pl/barborka-historia-swieta-gornikow/ – tutaj znajdziecie jeszcze kilka ciekawostek na temat „Barbórki” 😀 .

No dobrze- czas rozwiać wątpliwości- według tej tradycji to właśnie Święta Barbara jest „pomocnicą” Świętego Mikołaja. Zbieżność dat, w których wspominamy tych świętych powoduje, że „patronka górników” jest „prawą ręką Mikołaja” 😀 . Można wierzyć lub nie, ale warto znać różne tradycje i obyczaje- choćby te z rodzimego, polskiego „podwórka”.

A wszystkim Basiom przesyłamy gorące buziaki 😀 – sto lat Kochane!!!

Do zobaczonka Kochani 😀 !

Ania&Chłopaki

Written by ania.chrzanowska

Leave a Comment