Może się ta zdarzyć, że i w Zakopanem śniegu nie ma, nawet w styczniu… Na szczęście miasto i okolice oferują mnóstwo bardzo ciekawych atrakcji- dla dzieci i dorosłych. Można zwiedzać muzea, jeździć na łyżwach, na odpowiednio przygotowanych lodowiskach, jeździć na nartach, a ci, którzy lubią piesze wycieczki- mogą wybrać się na górski szlak (oczywiście należy wziąć pod uwagę, że mimo wszystko wędrujemy zimą i lepiej przejść się pięknymi dolinami tatrzańskimi, niż śmigać na Orlą Perć 😛 ).

Ale, ale- do sedna. Jeśli macie do dyspozycji cały dzień, dzieci mają ważne paszporty, to warto pojechać na Słowację i zwiedzić tutejsze, piękne zamki. Tuż za granicą Polski znajdziemy ich bardzo dużo- niektóre to ruiny, ale wiele jest odnowionych i udostępnionych do zwiedzania.

My w ramach „kulturalnego wypoczynku” zwiedziliśmy Zamek Orawski. To jedna z najsłynniejszych, średniowiecznych budowli na Słowacji. Z budową zamku związana jest legenda o Marku i czarcie, który czyhał na duszę młodzieńca. Marek, zachwycony pięknem Orawy, na jednym ze wzgórz postanowił wybudować zamek. Jednak stroma skała, rwąca rzeka Orawa i ponad 100 metrowa przepaść sprawiły, że Marek  zwątpił w swoje umiejętności. Poprosił o pomoc diabła. Zawarł z nim pakt, że jeśli czart zdoła wybudować zamek w ciągu 7 dni, to chłopak odda mu swoją duszę. Marek po kilku dniach zaczął się martwić, ponieważ diabeł radził sobie doskonale. Wówczas zaczął modlić się do Boga i prosić gorąco o pomoc. Siódmego dnia, kiedy zamek był już prawie gotowy, diabeł wtaczał na górę wielki głaz. Wtem boską pomocą- zapiał kogut, co oznaczało, że rozpoczął się kolejny- ósmy dzień. Diabeł wpadł w furię, bo stracił duszę i wrzucił głaz, który z mozołem wtaczał na górę, prosto do rzeki. Na pamiątkę tego wydarzenia ten wielki głaz nazwano Markową Skałą, a zamek młodzieniec zbudował własnymi siłami. To tylko jedna z niewielu legend, które można usłyszeć z ust przewodnika. Inna mówi o pięknej kasztelance, która podziwiała dwóch młodych chłopców, którzy budowali studnię na dziedzińcu zamkowym. Zazdrosny ojciec zamurował okno, z którego dziewczyna spoglądała na młodzieńców.

Zwiedzanie zamku odbywa się w grupach, z przewodnikiem. Bilety kosztują 7 euro od osoby dorosłej, 3,5 euro dla uczniów i studentów. Można dodatkowo wykupić za 3,5 euro „bilet” uprawniający do robienia zdjęć na zamku. Jeśli macie ochotę na taką wycieczkę, to odsyłam Was na stronę zamku: www.oravskemuzeum.sk (jest też polskie tłumaczenie, więc bez problemu można wszystko zrozumieć 🙂 ). Dla zachęty wrzucam kilka zdjęć 🙂 .

Zamkowe mury kryją wiele niezwykłych miejsc i eksponatów. Jak choćby ta kołatka…

Albo średniowieczny pręgierz, przy którym wymierzano kary…

A to krzesło, na którym w zamkowej jadalni siadali rycerze i władcy, kiedy wracali z polowania… Siadano na nim bokiem- podnoszono tę „poręcz”, siadano, przy boku zawsze był miecz, a następnie opuszczano poręcz. Jeśli ktoś przefolgował ze świętowaniem owocnych łowów, to służba podnosiła krzesło, zanosiła „zmęczonego” rycerza do sypialni i spał sobie tam smacznie w takim oto krzesełku 😛 …

W jednej z komnat był taki zegar…

Nie ma on wskazówek… zegar wisiał w pokoju służby, a brak wskazówek służył temu, żeby służba wiedziała, że powinna być do dyspozycji państwa 24 godziny na dobę…

Jeśli choć trochę zachęciłam Was, by w czasie wakacyjnych lub zimowych podróży, odwiedził to niezwykłe miejsce, to będzie mi bardzo miło 🙂 . Czekam na Wasze komentarze 🙂 . A może ktoś już dobrze zna ten zamek?

Pozdrawiam Was Kochani gorąco (choć termometr wskazuje… -17 stopni!!!).

Już niedługo napiszę o kilku „śnieżnych” atrakcjach Zakopanego i okolic :).

Buziaki! Ania

Written by ania.chrzanowska

  3 komentarze

 1. Dalwi Marzec 10, 2018 at 10:14 am Odpowiedz

  Wspaniałe zamki!

  • ania.chrzanowska Marzec 15, 2018 at 10:40 am Odpowiedz

   🙂 Dziękuję :). Ferie udały się na 100%! Góry są piękne o każdej porze roku… Jest wiele niezwykłych miejsc na Podhalu, warto je poznać. Może kiedyś jeszcze będziemy mieli szansę odkryć także inne piękne miejsca na Słowacji, bo sądzę, że to bardzo niedoceniony przez Polaków kraj… Owszem- Słowackie Tatry robią wrażenie, ale nie każdy (choćby ze względów zdrowotnych) może tak „śmigać” po górach.
   Buziaki :*!
   Ania

  • ania.chrzanowska Marzec 15, 2018 at 10:43 am Odpowiedz

   🙂 dziękujemy. Co takiego w zamkach jest, że każdy tak lubi poznawać ich tajemnice… Może drzemie w nas jakaś cząstka odkrywcy-archeologa ;).:*!
   Ania

Leave a Comment