To wcale nie jest żart! Serio, serio, jakby powiedział Osioł (ze Shreka). 200 pierogów w lodówce czeka na Wigilię 😀 . Oczywiście musiałam dorobić jeszcze 30 więcej, żeby „było na spróbowanie”, na obiad… Już ich oczywiście nie ma… Wieje nudą- ileż można o jedzeniu 😀 ! Jeszcze tylko parę dni, obiecuję i już potem zrobię przerwę!
Pierwszy dzień zimy! Ponoć gdzieś w Polsce śnieg jest… Ja muszę „wspomagać” się takimi zdjęciami 😛 …


Spędziłam dziś 7 godzin w kuchni… Powstało tytułowych 200 pierogów z grzybami i kolejna porcja pierników… (żebyśmy tylko zdążyli je ozdobić…). Niestety nie zrobiłam zdjęć pierogów… Ale w Wigilię, jak będę je „dopieszczać”, to coś cyknę 😛 .

Dodatkowo mieliśmy dziś muzyczne zdanie z kalendarza- przypominaliśmy sobie kolędy i je śpiewaliśmy 😀 !

Remek grał na gitarze- tu szukał chwytów w Internecie 😛 – nawet wiernie Ambra z nami śpiewała 😀 !
Uwielbiam polskie kolędy! Z racji swojego zawodu trochę o tych kolędach wiem, ale warto znać ich historię. Związana jest ona ściśle z naszą historią, z historią literatury, naszego języka. Bardzo ciekawy artykuł Romana Mazurkiewicza:
http://staropolska.pl/barok/opracowania/koledy.html
Kolędy bardzo mnie wzruszają. Mają niezwykłe teksty i magiczną linię melodyczną… Szczególnie te liryczne sprawiają, że mam łzy w oczach i ciężko mi je śpiewać… Wyjątkową pieśnią jest „Nie było miejsca dla Ciebie”. Historia jej powstania została opisana tutaj- http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/05/6241/ W strasznych, wojennych czasach więźniowie w obozach koncentracyjnych właśnie tę kolędę śpiewali… Kiedy o tym myślę, to czuję ogromny smutek…
A miało być entuzjastycznie, a wyszło mi nostalgicznie… Kolędy są piękne, ich śpiewanie (nawet jak ktoś nie ma szczególnych zdolności) przynosi wielką radość i właśnie o to uczucie mi chodziło 😀 ! My musimy trenować wcześniej, bo Michał- mój brat- jest muzykiem, to żeby nie zrobić krzywdy jego wrażliwemu usposobieniu 😛 , hahahaha!
Ale na dobranoc żegnam się nie kolędą, tylko inną pieśnią…

Niezwykłe wykonanie i niezwykły tekst…
Ania

Written by admin

Leave a Comment