(Zdjęcie z https://pl.pinterest.com)
Patrząc na te zdjęcia, to aż ślinka cieknie! Mniam, mniam 😀 . Naszym dzisiejszym zdaniem było poczytanie o tym, skąd wzięły się i jakie są wigilijne potrawy. Wiemy, że według tradycji powinno być ich 12, ale dlaczego tyle? W naszym rodzinnym domu, podczas wigilijnej wieczerzy jest tych dań nawet więcej 😛 , ale nikt z tego powodu nie narzeka. Wszyscy uwielbiają tradycyjne dania tego wieczora. Najczęściej ustalamy wcześniej, kto, co ma przygotować, ale to po usilnych namowach, żeby moi Rodzice nie musieli sami zostawać z gotowaniem. Było ciężko, ale część potraw robimy my, część moja siostra i część mój brat. Od jakiegoś czasu moja teściowa 😀 robi też makiełki, a tata Remka zajmuje się zakupem białego wina. Jest to oczywiście opcja, ponieważ w Wigilię nie pijemy alkoholu- żadnego. Jeśli ktoś bardzo chce do ryby, to kieliszek białego wina. Mama przygotowuje zupy, uszka z grzybami do barszczu, kapustę z grochem, kompot, sałatki, kaszę jaglaną z masełkiem, grzyby z jajkiem, sernik i piernik (dużo, wiem…) Mój tata od kiedy tylko sięgnę pamięcią zajmował się rybami- śledziami w przeróżnych postaciach i karpiem. Ja wprost u w i e l b i a m karpia taty… Zawsze dostaję „na wynos” 😀 . Mój brat, a właściwie Paulina 😛 – razem (no nie, Michał bardzo pomaga! ) robią paszteciki do barszczyku czerwonego, Asia z Michałem w tym roku robią pierogi z kapustą, rybę po grecku i makowce. Wiem, że więcej, ale Michał jest bardzo dobrym kucharzem. Pisałam wcześniej, że mieliśmy okazją spróbować jego makowca i ryby- p y c h o t a !!! My w tym roku robimy pierogi z grzybami i jeszcze jakieś słodkości- pierniczki i babeczki świąteczne. Rozpisałam się, ale właściwie wiemy, jakie są potrawy, tylko właśnie- dlaczego tyle, co one znaczą? Bo, że dania wigilijne są „metaforyczne” 😛 , to każde dziecko wie :P. Oczywiście- najważniejszy jest opłatek wigilijny (choć nie jest to przecież danie 😛 ). A my szukaliśmy, czytaliśmy i teraz jesteśmy mądrzy 😀 . Polecam artykuły na stronach:
http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=261
http://www.fokus.tv/news/potrawy-wigilijne-lista-symbolika/910
Naturalnie, że w różnych częściach Polski panują odmienne tradycje, często pojawiają się inne potrawy. To wszystko mnie fascynuje. Uczę się Polski, jej dawnych tradycji, szacunku do historii… co w obecnych czasach jest chyba wyjątkowo ważne. Chcę, żeby Karol poza byciem „obywatelem świata” był też patriotą, znał polskie tradycje i z szacunkiem odnosił się do swojej Ojczyzny.
Patriotycznie się zrobiło, ale przecież te niby proste, wigilijne dania na świątecznym stole są najlepszym przykładem kultywowania pięknych, polskich tradycji. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie będą ciągłym świadectwem miłości Ojczyzny…. To tak „patriotycznie”- śledź w staropolskiej wersji 😛 …


Cieplutko pozdrawiam!
Ania

Written by admin

  2 komentarze

 1. ~Leseratte Grudzień 19, 2016 at 11:25 pm Odpowiedz

  No nie… Zgłodniałam od tego wszystkiego!
  Już się nie mogę doczekać tych wszystkich pyszności.
  Mi i mojej siostrze zawsze przypadają pierogi i uszka, makiełki różnie 😉 kto ma chwilę, ten się za nie bierze. Karpie… Mniam… Muszę przestać, bo zaczyna mi burczeć w brzuchu! :d

  • ania.chrzanowska Grudzień 20, 2016 at 8:57 am Odpowiedz

   Faktycznie, można zrobić się głodnym 😛 , ale wigilijne dania są wyjątkowe i najlepiej smakują właśnie 24 grudnia 😀 . Pozdrawiam i życzę smakowitych przygotowań 😀 !

Leave a Comment