Adwent-to-czas-przygotowania-do-BOEGO-narodzenia
Od miesiąca w sklepach słychać świąteczne piosenki, a wystawy uginają się wręcz od pięknych dekoracji. Przesada- zgadzam się. Ale staram się już tak tego nie przeżywać, bo jeszcze parę lat temu faktycznie bardzo mnie to irytowało i traciłam radość ze świątecznych przygotowań. Teraz chyba wydoroślałam ;)- może to od nas samych zależy czy ten komercyjny świat będzie miał wpływ na to, jak do Bożego Narodzenia będziemy my sami się przygotowywać i je przeżywać. Ja w każdym razie staram się do czasu Adwentu raczej nie przejmować tym wszystkim- potem podaję się fali i manufaktura rusza;)!
Właśnie tak krok po kroku, ale to nie tylko dekoracje, potrawy i wszelkiego innego rodzaju przygotowania są istotą tego magicznego czasu… Adwent zawsze bardzo lubiłam (może popełniam właśnie jakąś herezję, ale w tym czasie łatwiej mi było przyjąć jakieś postanowienia niż w czasie Wielkiego Postu :D…). To oczekiwanie na Maleńkiego, wypełnione różnymi sprawami, czułam, że troszkę na lepsze zmienia świat i ludzi… Staram się w każdym elemencie Adwentu odnaleźć jakiś głębszy sens, trochę jakby odkrywać tajemnicę Bożego Narodzenia na nowo… W fiolecie szaty liturgicznej w troszkę innej formule mszy, w roratach- pięknej tradycji lampionów, które jako mała dziewczynka robiłam z Mamą i Siostrą i wcześnie rano chodziłyśmy na te nabożeństwa… Piękna jest też symbolika świec adwentowych- pierwsza to przebaczenie przez Boga grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie; druga – wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej; trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem, zaś czwarta-symbolizuje nauczanie proroków, zapowiadających przyjście Mesjasza i jego królestwa (http://warszawa.onet.pl/kosciol-katolicki-rozpoczyna-adwent/syppg6).
W domu mam już swój stroik adwentowy- bardzo podobny do tego, który miałam 2 lata temu, ale bardzo podobają mi się muzyczne motywy :)…

Ale o stroikach i innych ozdóbkach będzie w kolejnych wpisach :). Zgodnie z moim postanowieniem- będę wstawiać wpisy każdego dnia, począwszy od 1 grudnia do Wigilii. Będę pokazywać Wam, jakie zadania znajdują się w naszym kalendarzu adwentowym i jak je realizujemy :). W tak zwanym „międzyczasie” będzie też o naszym Majeranku, bo już krok po kroku, krok po kroczku zaczyna się coś dziać :)!
Spokojnego wieczoru na tę pierwszą niedzielę Adwentu!
Ania

Written by admin

Leave a Comment